ВСЕ БУДЕ ГЕЛОН!

Східне укріплення

Поселення на Східному укріпленні функціонувало протягом трьох століть (друга половина VI ст. до н. е. – кінець IV ст. до н. е.).

Його загальна площа складає 77,6 га. Висота валів сягає 3-4 м,а глибина ровів у давнину дорівнювала 4 м. Із зовнішнього боку оборонні споруди доповнені ескарпованими схилами.

Починаючи з V ст. до н. е., це поселення відігравало провідну роль у всій системі городища.

Східне укріплення

Східне укріплення – найбільш вивчена частина Більського городища. На сьогодні археологічно розкопані близько 5 га. На дослідженій площі відкриті господарські, житлові та культові споруди, бронзоливарна, ковальська та кісткорізна майстерні, залишки дерев’яного храму.

На поселенні знайдено рештки бронзоливарних майстерень з печами для плавлення металу, різноманітна сировина, напівфабрикати, браковані вироби та різні знаряддя (напилок зі слідами обробки бронзи, уламки ливарних форм для відливання блях та вістер стріл, штамп для виготовлення золотих платівок, які пришивали на одяг тощо). Місцеві жителі широко застосовували цементацію, ковальське зварювання заліза та сталі. Із місцевої руди бурого залізняка виготовляли різні вироби (ножі, шила, сокири, вудила, псалії, долота, свердла, різці, списи, кинджали, мечі та ін.). Виявлено також численні докази високого рівня розвитку місцевого ремесла, яке було пов’язане з обробкою кольорових і благородних металів.

Крім простого і лискованого кухонного та столового посуду, місцеві гончарі виготовляли з глини художні вироби. Під час археологічних досліджень тут знайдено багато антропоморфних, зооморфних, орнітоморфних та інших статуеток. Серед численних знахідок виділяється колекція глиняних культових статуеток та вотивних предметів, що свідчать про поширеність серед місцевих племен культу родючості.

Значна кількість античних імпортних речей (амфори, прикраси з дорогих металів, персні, монети, чорнолаковий столовий посуд, скляні й керамічні флакони для парфумів та ін.) вказує на розвиненість торговельних відносин з грецькими колоніями Північного Причорномор’я. Жителі городища вели активну торгівлю з полісами Північного Причорномор’я, які постачали сюди товари з віддалених центрів (Іонія, Аттіка, Самос, Родос, Мілет, Хіос, Лесбос, Фасос, Кос, Сінопа, Гераклея). Вигідне географічне положення городища дозволяло використовувати розгалужену систему річкових шляхів (Ворскла (Пантікапа) – Дніпро(Борисфен) – Дніпро-Бузький лиман) та суходільних шляхів (Муравський, Ромоданівський).

Більське городище є єдиною пам’яткою в Лісостепу, куди грецький імпорт потрапляв упродовж всього скіфського періоду.

Перед в’їздом у Східне укріплення розміщений оглядовий майданчик зі сторожовою альтанкою, звідки видніється розкішна панорама Котельви. Неподалік розташована репліка скіфського житла. На суміжній ділянці знаходиться дерев’яна альтанка для відпочинку, поряд з якою встановлено дерев’яні скульптури «скіфських богів».  І зовсім неподалік, на валах Великого укріплення, росте легендарний 400-річний Дуб Сковороди.

Для ознайомлення з вартістю екскурсій, переходьте сюди!

Також можна ознайомитись і з іншими об’єктами: Барвінкова гора, Куземинське укріплення та Західне укріплення.

Наша фейсбук сторінка тут.

Якщо ви хочете замовити екскурсію, то перейдіть за посиланням, натиснувши сюди, або оберіть вкладку “Контакти” для інших варіантів зв’язку з нами.

Поділитись: