ВСЕ БУДЕ ГЕЛОН!

Барвінкова гора

Барвінкова гора – пам’ятка природи

Барвінкова гора – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення площею 15 га, на її території знаходиться однойменна памятка археології площею близько 7,6 га. 

Розташована в адміністративних межах Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області біля сучасного в’їзду до Великого укріплення Більського городища на краю плато правого корінного берега річки Ворскла. Через центральну частину пам’ятки проходить асфальтова дорога Котельва – Більськ.

Біля підніжжя Барвінкової гори струменить Більське джерело. За давніми переказами після битви з татарами на Ворсклі у далекому 1399 році литовський князь Вітовт омивав тут свої рани.

Барвінкова гора

На території Барвінкової гори ростуть поодинокі дуби з розлогими кронами, клени, в’язи, ясени, тополі та різні чагарники. Схили урочища щедро заквітчані барвінком хрещатим.  

Існує легенда, що неподалік Барвінкової гори, якраз на валу Великого укріплення Більського городища, росте віковий Дуб Сковороди. За версією старожилів колись під час своєї подорожі Слобожанщиною під цим дубом відпочивав сам Григорій Савич Сковорода – мандрівний український філософ.

Вікові дерева – це унікальний генетичний та селекційний фонд, а також важливий історичний та культурний спадок. Окрім цього, кожне велике дерево є ядром консорції – елементарної природної системи, в якій є центральний організм, що є основою життя для всіх інших видів, які населяють цю міні-екосистему.

На Барвінковій горі розташовано кілька стилізованих дерев’яних скульптур, дві оглядові альтанки, тематичні репліки скіфських баб, надпис «GELON», реконструкції скіфського казана та античної амфори, дерев’яний частокіл.

У 2020 році на цій території було встановлено елементи сонячної електростанції – панелі, металевий вагончик, стовпи освітлення, лампи підсвічування валу і дерев’яних споруд та з’єднання їх мережею електрокабелів, металеву огорожу, а також встановлено камери відеоспостереження та облаштовано WI-FI зону. Для цього було проведено розкопки ділянок поселення, де було заплановано розташування елементів електростанції та її живлення.

Починаючи з 2017 року, в урочищі Барвінкова гора відбувається етнофестиваль «Гелон-фест».

Барвінкова гора – пам’ятка археології

Поселення «Барвінкова гора» розташоване на краю берегового плато правого берега річки Ворскла, за межами Більського городища. З півночі пам’ятка обмежена ровом і валом Східного укріплення, зі сходу – схилами правого, високого берега р. Ворскла, з півдня – лісовим масивом, із заходу – ровом і валом Великого укріплення. Згідно з розвідувальними даними розміри поселення складають 350 х 240 м, площа – близько 7,6 га. Через його територію проходить асфальтована дорога Більськ – Котельва, прокладені лінії комунікацій. Культурний шар частково зруйнований окопами Другої світової війни.

Барвінкова

Поселення відоме ще з 80-х років ХХ ст. У той час його оглядав Юрій Бойко, який працював у складі експедиції Бориса Шрамка. У 1994 р. територію поселення обстежували члени експедиції під керівництвом Олександра Супруненка. Зокрема, були з’ясовані орієнтовані межі та уточнена його площа. Крім того, у межах поселення були зафіксовані два курганоподібних насипи, на одному з яких було закладено шурф, на іншому проведені розкопки. Простежено потужність культурних нашарувань. Речові залишки скіфського часу фіксувались до глибини 0,4 м.

У 2007, 2013, 2016, 2018–2019 рр. співробітники Історико-культурного заповідника «Більськ» здійснили шурфування території поселення.

Археологічні експедиції

У 2016 р. археологічною експедицією ІКЗ «Більськ» у кількох місцях були закладені контрольні шурфи, які показали наявність культурного шару потужністю близько 0,5 м. В одному з них виявлена господарська яма. Предмети матеріальної культури, знайдені при шурфуванні, можна віднести до V–IV ст. до н. е.

У 2017–2018 рр. археологічними експедиціями ХНУ імені В. Н. Каразіна та ІКЗ «Більськ» під керівництвом Ірини Шрамко у північній та південній частинах поселення було проведено розкопки, за результатами яких виявлено об’єкти часів Київської Русі.

Починаючи з 2018 року, територія пам’ятки планомірно досліджується Більською археологічною експедицією ІА НАН України (керівник – Денис Гречко). Уже кілька років поспіль тут проводяться археологічні дослідження, за результатами яких виявлено унікальний скіфський грунтовий могильник та господарські об’єкти.

Поселення та ґрунтовий некрополь (кінець VІ–IV ст. до н. е.) розташовані в ур. Барвінкова гора на краю плато правого берега р. Ворскла, за валом Великого Більського городища.

Розкопками встановлено, що в IV ст. до н. е. на дослідженій ділянці спочатку функціонував ґрунтовий некрополь (поховання у ямах, підбоях та катакомбах), а дещо пізніше – комплекс господарських споруд.

Барвінкова гора – досить складний та цікавий археологічний об’єкт. Адже певний час тут було поселення, потім на його місці утворився ґрунтовий могильник, який є дійсно унікальним для періоду раннього залізного віку. Трохи пізніше тут знову проживали люди за пізньоскіфської доби. Археологічними дослідженнями також встановлено, що навіть у XII–XIII ст. ця територія теж була заселена.

Для ознайомлення з вартістю екскурсій, переходьте сюди!

Також можна ознайомитись і з іншими об’єктами: Куземинське укріплення, Східне укріплення та Західне укріплення.

Наша фейсбук сторінка тут.

Якщо ви хочете замовити екскурсію, то перейдіть за посиланням, натиснувши сюди, або оберіть вкладку “Контакти” для інших варіантів зв’язку з нами.

Поділитись: