Адреса: 38600, вул. Покровська, 13, смт Котельва
E-mail: bilsk_gelon@ukr.net
Тел.:+38 (099) 057 52 74, (05350) 2 22 04

ЕКСКУРСІЇ БІЛЬСЬКИМ ГОРОДИЩЕМ

Скіфи на території України. Котелевщина – щедра земля Полтавського краю, яка зачаровує не лише мальовничими краєвидами, а й унікальною історико-культурною спадщиною. Адже саме тут розташоване одне з найбільших скіфських поселень у Європі – Більське городище, яке ототожнюється вченими з легендарним містом Гелон. Його площа, за останніми підрахунками, складає близько 5000 га, а протяжність рукотворних земляних валів – близько 35 км. Археологічні дослідження пам’ятки тривають уже понад 100 років, де проживали скіфи. Територія заповідника наділена винятковим науковим, експозиційним та рекреаційним потенціалом. Чому потрібно замовити екскурсійні послуги?

Маршрут Котелевщини

Дорога до Більського городища зі сторони Котельви пролягає через річку Ворскла обабіч Котелевського дендропарку – загальнодержавного значення площею 196 га. На території дендропарку ростуть 75 видів дерев та чагарників, 467 видів трав’янистих рослин (серед них – чимало рідкісних). Є близько 60 видів лікарських рослин. Так як територія парку – це широколистяні ліси, заплавні луги, степові схили і соснові насадження. Саме тут, в урочищі Рубіжному, можна на власні очі побачити, де знаходилася колишня межа Речі Посполитої і Гетьманщини та Московського царства і Російської держави. Звідси відкривається дивовижний краєвид на Ворсклу та околиці Більського городища.

Барвінкова гора

На захід від лісопарку розташована ботанічна пам’ятка природи місцевого значення – «Барвінкова гора» площею 15 га. Під її схилами струменить Більське джерело – свідок однієї з найбільших битв ХІV століття у Східній Європі. За легендою, після битви з татарами на Ворсклі у далекому 1399 році кришталевими водами із джерела омивав свої рани литовський князь Вітовт.

Барвінкова гора прилягає до Східного укріплення, яке, починаючи з V ст. до н. е., відігравало провідну роль у всій системі городища. З цього випливає, що саме тут археологами було віднайдено розміщення садиб, ремісничі квартали, прокладання вулиць, а також відкрито храм і з’ясовано факт існування серед осілого населення культу родючості та проведення свята честь бога Діоніса.

Східне укріплення

Східне укріплення
Східне укріплення

Перед в’їздом у Східне укріплення розміщений оглядовий майданчик зі сторожовою альтанкою, звідки видніється розкішна панорама Котельви. Неподалік розташована репліка скіфського житла. На суміжній ділянці знаходиться дерев’яна альтанка для відпочинку, поряд з якою встановлено дерев’яні скульптури скіфських богів.  І зовсім неподалік, на валах Великого укріплення, росте легендарний 400-річний Дуб Сковороди».

Західне укріплення

західне укріплення

На відстані близько 4 км від Східного укріплення розташоване Західне укріплення Більського городища, площа якого складає близько 86,5 га. На його території нараховується 54 зольники, під якими розкриті житлові, господарські та культові споруди та численні предмети матеріальної культури доби раннього залізного віку.

Про краєвиди валів Більського городища

вали

Краєвиди та флора валів Західного укріплення вражають колоритом та розмаїттям рослинного світу, тут можна побачити чимало трав та квітів, які  занесені до Червоної книги України. Поряд знаходиться долина байбаків, можна спостерігати за їхньою поведінкою з безпечної відстані для тварин.

Неподалік від Західного укріплення розміщений курганний могильник в урочищі Скоробір, який нараховує понад 1000 курганних насипів.

Скіфи на території України. Скіфські поховання — мають велике історичне значення. Вони є невичерпним джерелом історичних відомостей, важливих для реконструкції побуту, укладу життя кочових племен. На основі численних археологічних знахідок історики можуть досить точно відтворити елементи одягу, прикраси, а за допомогою джерел антропологічного характеру можуть відтворити також зовнішність кочових народів. Не менш важливу роль відіграють також вірування скіфів. Наприклад віра в потойбічне життя створила складний і пишний поховальний обряд.

Окрім цього, на території Більського городища були широко розповсюджені процеси, пов’язані із видобуванням селітри. Як відомо, земля із древніх валів та курганних насипів ідеально підходила для селітроваріння. Археологи наводять ствердну інформацію, що історія цього промислу розпочалася у Більську ще у 1613 році. Дане промислове заняття було популярним аж до початку XX ст.

Скіфи на території України

У період розкопок відвідувачі Більського городища мають унікальну можливість взяти участь в археологічних дослідженнях і навіть спробувати попрацювати лопатами та іншими археологічними інструментами.

Також можливі послуги зі створення умов для організованого туризму та відпочинку. 

Окрім цього, для туристичних груп, за наявності відповідних умов, можуть бути організовані театралізовані екскурсії городищем – «діонісії», де  подорожніх зустрічають скіфська цариця, сам «батько історії» Геродот та бог вина і покровитель Гелону Діоніс. Тут же пропонують до дегустації авторські вина місцевих виробників.

Ландшафти Більського городища

Неймовірні природні та історичні ландшафти Більського городища та його околиць нікого не залишать байдужим. Завітайте до Історико-культурного заповідника «Більськ» і скористайтесь чудовою нагодою побачити і відчути славне історичне минуле нашого краю, а також насолодитися мальовничими краєвидами полтавської землі та відпочити душею і тілом!

Ви можете замовити екскурсіюнатиснувши сюди.

Поділитись:

інгів

  1. […] городищі постійно проводяться різнопланові тематичні екскурсії співробітниками заповідника. Також до послуг […]

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.